Skip to main content

Costco Price List 1

Costco Dockloands, Melbourne

381 Footscray Road
Docklands, VIC 3008

--------------------------------------------------

Price List:

Snack:
* Dried Pineapple 500g $3.69 ($7.38 per kg)
* Dried Mango 850g $13.99 ($16.46 per kg)
* Dried Apricots 1.3kg $12.79 ($9.84 per kg)
* Dried Pitted Dates 1.13kg $7.39 ($6.54 per kg)
* Dried Blueberries 576g $11.59 ($20.23 per kg)
* Dried Cherries 567g $8.49 ($15.16 per kg)
* Dried Cranberry 1.36kg $9.29

Bathroom:
* Macleans Extreme Clean 4 x 170gm $13.99
=> Macleeans Advanced Freshmint 170g $2.99 at My Chemist.

* Colgate Total Toothpaste 4 x 160gm $13.79
=> Colgate Regular 150g $1.99 at My Chemist.

* Oral B Cross Action Toothbrush 6ct $19.99
* Palmolive Shower Gel 750ml Pump & 750ml Refill $9.99
* Ivory Bath Bar 16x127g $9.28
* Palmolive Bar Soap 20pk $9.28

* Olay Total Effects Night Cream 3x50g $65.99

* Centrum Select 50+ Multivitamins 200ct $25.89
* Sandhurst Stuffed Green Olives 1.9kg $6.89
* Lee Kum Kee Oyster Sauce 907g $4.79
* Kikkoman Soy Sauce 2L $9.99
* Lee Kum Kee Soy Sauce 1.75L $4.89
* Balsamic Vinegar 1L $13.39
* Sunflower Oil 5L $14.89
* Canola Oil 5L $11.79
* John West Tuna in Olive Oil 12x185g $24.29
* SPAM 3 x 340g $8.89
* Skippy Creamy (or Chunky) Peanut Butter 1.36kg $5.89
* Nutella Hazelnut Spread 2x750g $10.79


* Eggs 30pk $5.69
* Eggs Free Range 18pk $4.49
* Pizza 16" 1.4kg $14.99
* Hungarian Beef Sausage 2 x 500g $11.59
* Atlantic Salmon $14.99 per kg
* Cooked Dungeness Crab $16.99 per kg
* Cooked WA Crayfish $44.99 per kg
* King Crab Legs $38.99 per kg
* Whole Greenlip SA Abalone $39.99 per kg
* Lilydale Free Range Whole Chicken 2pk $5.79
* Fresh Whole Duck 2.2kg $15.49
* Seedless Watermelon each (around 5 kg) $8.29
* Baby Spinach 350g $4.69 / 1kg $8.99
* Wash & Toss Salad 8 pk $13.99 (per kg $17.49)
* Kraft Cheese Sandwich Slices 925g $6.19 (per kg $6.69)
* Perfect Italiano Mozzarella Shredded 2kg $17.49
* Perfect Italiano Pizza Plus Shredded 2kg $18.49

Rice/Pasta/Noodle/Flour:
* Golden World Jasmine Rice 25kg $35.99
* Golden World Sushi Rice 10kg $16.69
* Pasta Linguine 8x500g $9.99
* Pasta Garofalo Organic 6x500g $10.39
* Chef's World Thin Noodles 2kg $5.39

* Plain Flour 12.5kg $10.49
* Plain Flour 8x1kg $6.99
* Self Raising Flour 8x1kg $7.39

Nuts:
* Walnuts 1.36kg $18.99 ($14 per kg)
* Pecan Halves 908g $20.49 ($22.60 per kg)
* Slivered Almonds 1kg $10.99
* Whole Almonds 1.36kg $12.79

Cooking Oil:
* Kirkland Pure Olive Oil 5L $26.49
* Canola Oil 16L $29.99
* Alfa One Rice Bran Oil 3x1L $15.59
* Red Island Extra Virgin Olive Oil 4L $24.99
* Pietro Corcelli Extra Virgin Olive Oil 4L $19.49

Spices:
* Chopped Garlic Jar 1kg $4.89
* Saxa Cooking Salt Bag 2kg $1.59
* Saxa Salt Shaker 2x750g $4.79
* Spice (Chilli Flakes, Chilli Powder, etc) 155g $7.00 ~ $8.00
* Roasted Garlic Bits 340g $12.69
* Granulated Garlic (powder) 510g $5.39
* Chopped Onion 332g $4.49

Yogurt:
* Margaret River Yogurt Lite Mixed Berry 1kg $4.69
* Jalna Natural Yogurt 1kg $3.99
* Brancourts Passionfruit Yogurt 1kg $5.69
* Yoplait Lite Berry Bunch 12 pk $5.49

Baby Stuffs:
* Huggies Baby Wipes Scent Free 720pk $31.99 (Per 100 $4.44)
=> Toys'R'us 576pk $29.99 (Per 100 $5.21)

* Huggies Nappies Newborn 224ct $63.91 (Per each $0.29)
* Huggies Nappies Infant 192ct $67.49 (Per each $0.35)
* Huggies Nappies Crawler 184ct $57.45 (Per each $0.31)
* Huggies Nappies Toddler 148ct $56.84 (Per each $0.38)
* Huggies Nappies Walker 132ct $57.21 (Per each $0.43)
* Huggies Nappies Junior 124ct $58.76 (Per each $0.47)

* Johnsons Baby Top to Toe Bath Pack 1.2L $15.49

* Heinz All Ages Apple & Oatmeal 6 x 110g $5.49


Milk & Soy Milk/Bottled Water:
* Sanitarium So Good Soy Milk 12 x 1L $23.69
* Kirkland Spring Water 35 x 500ml $8.99 ($0.51 per 1L)

Laundry:
* White King Bleach 4.5L $5.39
* White King Laundry Booster 4kg $17.99
* Kirkland Ultra Liquid Laundry 5.5L $21.89
* Dynamo Front Load Liquid Detergent 5L $23.29

Paper Towel:
* Handee Ultra White Paper Towel 12pk $14.99 (Per 100 sheets $2.08)
* Viva Paper Towel 12 x 60 sheets $14.99 (Per 100 sheets $2.08)
=> Coles $mart buy paper towels 2 x 100 sheets $1.50


Toilet Paper:
* Kleenex Cottonelle Toilet Tissue 60 x 190 sheets $29.99
* Sorbent Toilet Tissue 48 x 180 sheets $22.48

Sport Goods:
* Titleist Tour Distance Golf Balls 24 pack $44.99
* Callaway CB1 Golf Ball 24 pack $47.99
* Kirkland Golf Glove 3 pack $20.99
* Cutter & Buck Golf & Sport Umbrella 2 pack $28.99
* Wilson Tour RX Men's Golf Set $239.99
* Cellcorp Sleepcell Sleeping Bag $39.99

Household Goods:
* 7 Drawer Mesh Cart With Wheels $45.98
* Duracell Alkaline Batteries AA 36 Pack $24.99
* Duracell Alkaline Batteries AAA 24 Pack $19.99
* Duracell Ultra Alkaline Batteries AA 16pk $15.99
* Kirkland Alkaline Batteries AA 48pk $22.99
* Kirkland Alkaline Batteries AAA 48pk $24.99
* WD 40 2 x 500g $15.99
* Microfibre Towels 36 pack $18.99
* 14.3mm Laminate Floowing 1.5SQM $29.99 (Per m2 $29.99)
* Hardwood Flooring American Red Oak 1.19 SQM $66.99 (Per m2 $56.29)
* 9V Smoke Alarm 2 pack $16.98
* Nightlights LED 3 pack $18.79
* Motion Activated LED Puch Lights 3 pack $28.99
* Luminus 8w Micro Spiral Bulbs 10 pk $19.99 (Per each $2.00)
* Wells Lamont Leather Work Gloves 3 pk $21.99
* Powertough Extension Cord 25m $18.79
* Powerlead Reel 4 outlet 15m $26.99
* Nylon Cable Ties 1000 pcs UV Resistant $11.99
* 3M Removable Hook (around 15 hooks) $20.99
* Floor Care Self Adhesives Felt Pads 118 pcs $12.99
* Shelf Liner 46cm x 4.6m $12.99
* LED "OPEN" Sign 55cm x 33cm $116.99
* 4 Foot Folding Table $49.98
* 8 x 10" Frames 2 pk (Black or Walnut) $11.99
* Computer Backpack Padded Laptop Sleeve $40.99

Stationary:
* A4 Double Sided Ruled Pad 10 x 70 Pages $10.79
* Texas Instruments T1-Nspire Cas Advanced Graphing Calculator $179.99
* 3M Pos-it Notes 24 pads $29.99
* CON-TACT Readi-write Memoboard Roll with Accessories $14.49
* Rexel 2 Hole Punch $19.89
* Tekwriter Mechanical Pencil 60ct $13.59
* Pencils (Jewel Ornament Topper) 30pk $13.39
* Faber Castell Connector Pens 50 pk $12.99
* Scotch Magic Tape with Dispenser 6 pk 2cm x 27.9m $19.99
* Stretch Wrap 12cm x 305m 3pk $18.59
* Gel Ink Pens (with metal case) 56 pk $13.99

Kitchen:
* Progressive Collapsible Dish Rack $24.99
* Zyliss Smart Touch Salad Spinner $26.99
* Tefal LA Moulinette Chopper $64.99
* Kitchen Aid Chef's Basic White Food Processor $299.99
* Kirkland Vertical Rabbit Corkscrew $25.99
* Hercules Clickzip Sandwich Bags 6 x 150 $26.99

Note: Price as of April 10, 2011.

Comments

Popular posts from this blog

Box Hill High School Zone

Parents are struggling with moving into a good reputable school for their kid(s). Here is the zone for Box Hill High School.   Good luck with house hunting!

The Bose Soundbar 700 Won't Connect to App

Bose has one of the best speaker sound. I learnt about Bose more than 25 years ago and still a fan.  I bought Soundbar 700 in 2018.  It took me a while to set it up but it has been giving me troubles once a while.  Recently, I was not able to connect Soundbar 700 with my phone.  Done the factory reset on the soundbar, it didn't work. I spent hours reseting everything multiple times and finally I found this article,  https://www.bose.com.au/en_au/support/articles/HC1380/productCodes/bose_soundbar_700/article.html .  Tweaking them all and finally got it to work again. I think the most important setting is to TURN WPS OFF on the router!  Hope it helps.

Reading Comprehension - Rewrite the sentence

* In this section, you are given a sentence. The sentence has then been re-written, but only the first half of the new sentence has been provided. Choose the best ending so the new sentence tells us the same thing. I walked my dog to the park. If we rewrite the beginning with: I walked to the park.. What will the ending be? A: by myself. B: with my dog. C: with my brother. D: with my cat. E: by my dog. I go swimming at the beach. If we rewrite the beginning with: At the beach... What will the ending be? A: I build sandcastles. B: I lay on the sand. C: I play with my sister. D: I go swimming. E: I swim. I am in grade 6 at school. If we rewrite the beginning with: At school I..... What will the ending be? A: am in grade 5. B: play football. C: have lots of friends. D:  am in grade 6. E: like maths. My friends and I play outside. If we re-write it beginning with: I play outside... What will the ending be? A: with my brother. B: by myself. C: with my sister. D: with my dog. E:  no...